Kilka słów o najcenniejszych markach świata

Stworzenie cennej, charakterystycznej, popularnej i przynoszącej duże zyski marki jest celem wielu przedsiębiorstw. Nawet niewielkie firmy oferujące indywidualne produkty zwracają się do specjalistów volante.pl/wycena-znaku-towarowego_wartosc-marki z prośbą o wskazanie wartości marki. Takie badanie ma między innymi na celu pomoc w zidentyfikowaniu pól, którego wymagają dopracowania, aby marka w przyszłości osiągnęła duży sukces (nawet globalny).

Wskazanie wartości marki jest coraz popularniejsze potwierdza fachowiec.32161412331221918880(11)
Wskazanie wartości marki jest coraz popularniejsze.

Wydaje się, że z tego rodzaju analiz najlepsze wnioski wyciągnęły najcenniejsze marki świata, których właścicielami są przede wszystkim amerykańskie firmy powiązane z nowoczesnymi technologiami, takie jak:

  • Google,

  • Apple,

  • Amazon,

  • Microsoft.

 

Również azjatyccy producenci szeroko pojętego sprzętu elektronicznego i komputerowego (na przykład smartfonów) są w stanie wypromować rozpoznawalną markę o dużej wartości. Najlepiej z tym sobie radzi firma Samsung.

Jeśli chodzi o inne branże, w których powstają cenione przez klientów i przynoszące olbrzymie zyski marki, warto wspomnieć o przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych (AT&T, Verizon), handlowych (Amazon, Welmart) czy finansowych (chińki bank ICBC).

Czy wkrótce doczekamy się polskiej marki o podobnej do powyższych rozpoznawalności oraz możliwości przynoszenia równie olbrzymich, liczonych w setkach i dziesiątkach miliardów zysków? Cóż, nie jest to oczywiście wykluczone, jednak dotychczasowe doświadczenia każą nam niestety przypuszczać, iż taka sytuacja może mieć miejsca za naprawdę wiele lat.