Jak efektywnie zarządzać siecią?

 

Paszportyzacja sieci, wraz ze wszystkimi narzędziami niezbędnymi do jej przeprowadzenia, to usługa coraz częściej oferowana przez autoryzowanych sprzedawców, np. comfortel.pl/index.php/oferta/sort-profit . Jest niezbędna szczególnie w dużych firmach, które skupiają się wokół usług telekomunikacyjnych. Bez paszportyzacji zarządzanie taką firmą jest niemożliwe. Dlatego usługodawcy telekomunikacyjni bardzo chętnie sięgają po tego typu rozwiązania.

 

Systemy informatyczne to nie są konstrukcje jednowymiarowe. Ich struktura jest niezwykle skomplikowana i to właśnie paszportyzacja sieci pozwala na określenie jej wszystkich elementów i ich uporządkowanie. System telekomunikacyjny można podzielić na trzy podstawowe aspekty:

 

  • dane takie jak położenie geograficzne elementów, dane sieciowe, techniczne;
  • narzędzia – oprogramowanie, sprzęt, stosowane procedury w sieci;
  • zasoby ludzkie – użytkownicy, administratorzy.

 

Efekty, jakie może przynieść wdrożona paszportyzacja sieci, zależą w głównej mierze od umiejętnego połączenia wyżej wymienionych struktur. Na sukces przedsięwzięcia wypływa także jakość otrzymanych danych po inwentaryzacji, ich aktualność i zakres. Dlatego ważne jest, aby umiejętnie dobrać narzędzia, gdyż zbyt skomplikowane, czy też niezbyt dokładne mogą powodować problemy związane z lokalizacją poszczególnych elementów sieci.